زمانی بود که یک موضوع را در موتور های جستجوگر جستجو میکردم اما نمی یافتم. به همین خاطر خواستم یک ویبلاک پر محتوا و خوب بنویسم
1388/08/11
کرزی برنده ریاست جمهوری افغانستان شد

برنده شد کرزی 

کمیسیون انتخابات افغانستان حامد کرزی را برنده دومین انتخابات ریاست جمهوری این کشور اعلام کرده است.

این تصمیم در حالی اعلام شد که مقامات این کمیسیون گفتند دور دوم انتخابات ریاست جمهوری در افغانستان برگزار نمی شود.

روز گذشته عبدالله عبدالله، یکی از دو نامزد دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در اعتراض به برآورده نشدن شرایطش، از شرکت در انتخابات منصرف شد.

آقای عبدالله خواستار

برکناری مقامات ارشد کمیسیون انتخابات به دلیل جانبداری از حامد کرزی در انتخابات بود.

دور اول انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در بیستم آگوست، به دلیل تقلب در آن به پیروزی هیچ یک از نامزدهای انتخابات منجر نشد و انتخابات میان دو نامزد پیشتاز - عبدالله و کرزی - به دور دوم رفت.

عزیز الله لودین، رئیس کمیسیون انتخابات افغانستان در یک کنفرانس خبری در کابل اعلام کرد که به دلیل انصراف آقای عبدالله از شرکت در دور دوم انتخابات، حامد کرزی، تنها نامزد دور دوم انتخابات را برنده اعلام می کند.

آقای لودین گفت که این مسئله از یک سو خطر "حوادث ناگوار" امنیتی را در روز انتخابات از بین می برد و از سوی مردم افغانستان را از انتظار طولانی برای تعیین رئیس جمهوری بیرون می کشد.   

مشروعیت؟

پس از حدود دو ماه بررسی ادعاهای تقلب در دور اول انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی بخشی از آرای انتخابات را باطل اعلام کرد و آرای آقای کرزی که براساس نتایج ابتدایی حدود پنجاه و پنج درصد بود، زیر پنجاه درصد رفت.

رامین انوری، خبرنگار بی بی سی در کابل می گوید، یکی از دلایل اصلی برگزاری دور دوم انتخابات ریاست جمهوری، مشروعیت دادن به این روند بود، اما او می گوید، حالا سوال اصلی این است که دور پنج ساله ریاست جمهوری آقای کرزی از مشروعیت لازم برخوردار خواهد بود؟

تصمیم به برگزاری دور دوم انتخابات ریاست جمهوری در افغانستان، در همان زمان با استقبال سران جهان روبرو شده بود.

حامد کرزی در حالی برنده دومین انتخابات ریاست جمهوری افغانستان اعلام می شود که بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل در یک سفر از قبل اعلام ناشده وارد کابل شده و با آقایان کرزی و عبدالله دیدار کرده است.

آگاهان مسایل سیاسی می گویند، بعید نیست که آقای بان در این دیدار توافق آقای عبدالله را برای اعلام چنین تصمیمی گرفته باشد. 

 

برگرفته از http://www.bbc.co.uk/persian/afghanistan/2009/11/091102_ram_election_cancelled.shtml

free counters

کد بارش قلب